Pistonlu Kompresör Nedir

Pistonlu kompresörler hemen hemen ilk olarak üretilmeye başlayan kompresör türüdür. Günümüzde yavaş yavaş kullanım alanı azalmakla beraber, küçük kapasite olarak atölyelerde kullanılmak üzere veya bazı ağır sanayi tesislerinde yüksek kapasitede kullanım alanı bulmaktadır. Seyyar kompresörlerde ise ancak çok eskiden üretilmiş olanlar çalışmaktadır.

Pistonlu kompresörler teorik olarak, termodinamik verimi en yüksek olan kompresör türüdür. Bununla beraber, piston, segman, valflar gibi aşınmaya karşı karşıya çalışan parçalarının çok fazla olması önemli dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pistonlu kompresörlerde eğer yüksek basınç arzu ediliyor ise birden fazla kademe kullanılması, diğer bir deyişli birden fazla silindirin birbirine seri olarak bağlanması gerekmektedir.

 

Piston tipi kompresörün temel elemanları.

Segman – silindir aşınmasının olmadığı durumlarda hava hattına yağ vermezler. Bazen özel maddelerden yapılan piston ve segman yardımı ile başta tıp alanında olmak üzere temiz hava üretimi gereken sektörlerde tercih edilerek kullanılırlar.

Basınç üreten her aygıt gibi kompresörlerinde soğutulması önemli bir etkendir. Küçük kapasiteli pistonlu kompresörler hava ile soğutulabilirler. Yüksek kapasiteli ve ağır hizmet tipi olanların ise su ile soğutulmaları yararlı olur.

Pistonlu kompresör kendi arasında ikiye ayrılır.Açık tip kompresör ve hermetik kompresör olarak.Açık tip kompresör de kartere uzanan mili mevcuttur fakat hermetik kompresör de kartere uzanan mil yoktur.Bu sayede sızdırmazlık parçasına ihtiyaç yoktur.

Açık tip kompresör’ün avantajı şudur, çok esnek bir yapıya sahiptir istenildiği zaman farklı tip boyutlarda ve farklı tip motorlarda kullanılabilir.Aynı zamanda sıcaklık olarak ise yüksek ve düşük sıcaklıklarda da kullanılabilir.

Diğer bir ayrı nokta ise , 40 hertz frekans’ın mevcut olan tek güç kaynağı olduğu alanlarda hermetik kompresör yerine açık tip kompresör tercih edilir.

 

 

Bugün 19 | Dün 27 | Bu hafta 161 | Bu ay 532 | Toplam 51038